21 Eylül 2017
BALABANLI RÜZGAR ENERJI SANTRALI PROJESI KAPSAMINDA ÇSED VE KARBON SERTIFIKALANDIRMA SÜREÇLERI MAYIS 2012'DE BAŞLAYACAK!
Tekirdağ'da bulunan ve toplam 50 MW kurulu gücüne sahip olacak Balabanlı Rüzgar Enerji Santrali projesi kapsamında yatırım hazırlık sürecine hız kazandırıldı. Bu doğrultuda, uluslararası bir standart olarak kabul edilen Ekvator prensipleri kapsamında da bir ilke olarak benimsenen "Sosyal ve Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇSED)" ile "Rüzgar Enerjisi ile Elektrik Üretiminden Doğacak Gönüllü Emisyon Azaltımı için Karbon Projesi" sürecinde danışmanlık ihaleleri sonuçlandırılmıştır. Bu süreçler çerçevesinde ilk aşamada Mayıs 2012'de gerçekleştirilecek "Paydaş Bilgilendirme Toplantısı" ile bölge halkına proje tanıtılacak ve halkın yorumları dinlenecektir.

Türkiye elektrik sektörünün önde gelen yenilenebilir enerji yatırımcıları arasında yer alma hedefiyle ilerleyen Borusan EnBW, Balabanlı Rüzgar Enerji Santrali projesini Temmuz 2011'de portföyüne eklemişti. Tekirdağ'ın 16 km kuzeydoğusunda yer alan Balabanlı RES projesinin yıllık ortalama 151,7 GWh elektrik üretmesi hedefleniyor.
Copyright 2010© Tüm Hakları Saklıdır.