21 Eylül 2017
YEDİGÖL AKSU HES
Aksu Koruma Altında
Aksu bölgesinde yürütülmekte olan hidroelektrik santrali projesinin doğayla tam bir uyum içinde olması ve çevrenin korunması için Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri tarafından çalışmalar yapıldı. Bölgenin ekolojik özellikleri mercek altına alındı.
 
Yedigöl Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES), Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgeleri içinde bulunan Çoruh Nehri’nin yan kolu olan Aksu Deresi üzerinde yer alıyor. Proje alanı Erzurum'un İspir İlçesi'ne bağlı Aksu Köyü sınırları içerisinde bulunuyor.

Doğayla uyumlu proje: Santralin büyük kısmı dağın içinde saklı
Yedigöl-Aksu hidroelektrik santrali nehir tipi bir elektrik santralidir. Bu projenin omurgasını Verçenik Dağı'nın içinden geçen 11,2 km’lik tünel oluşturuyor. Projenin nehir tipi yapısı gereği etki ve kullanım alanları sadece regülatör ve rezervuar alanından oluşuyor. Proje alanı içerisinde yalnızca küçük bir kara parçası su altında kalıyor.

Aksu Tüneli:
  • Regülatörün oturduğu alan 2,5 dönüm
  • Rezervuar alanı 5,1 dönüm
  • Santral binası 830 m²
Yedigöl Tüneli:
  • Regülatörün oturduğu alan 2,8 dönüm
  • Rezervuar alanı 18,6 dönüm
  • Santral binası 640 m²
Bu proje kapsamında 11kV (orta), 34,5kV (orta) ve 154kV (yüksek) gerilim seviyelerinde, 3 parça enerji nakil hattı inşa ediliyor.

Enerji nakil hattı, düşük gerilimli olmasına rağmen yine de köyün uzağından geçiyor.
Aksu ve Yedigöl köylerinin yakınından geçecek enerji nakil hattı 34,5 kV'dir. Bu rakam köylerin mevcut elektrik ihtiyaçlarını karşılayan şebeke hattı ile aynı orta gerilim seviyesinde bulunuyor. İnşa edilmekte olan bu hattın projesi, resmi bir zorunluluk olmadığı halde, yöre sakinlerinin isteği üzerine köyün en az 100 metre uzağından geçecek şekilde yeniden düzenlendi. 54 km'lik 154 kV Yüksek Gerilim Hattı ise projenin son noktası olan Aksu Şalt sahasından doğrudan İspir ve oradan da Kuzgun Bölgesi'ne giden güzergâhta yer alıyor ve yerleşim alanlarını kapsamıyor.
Copyright 2010© Tüm Hakları Saklıdır.