21 Eylül 2017
BALABANLI RÜZGAR ENERJİ SANTRALİ
Türkiye elektrik sektörünün önde gelen yenilenebilir enerji yatırımcıları arasında yer alma hedefiyle ilerleyen Borusan EnBW Enerji Temmuz 2011'de Balabanlı Rüzgar Enerji Santrali projesini portföyüne ekledi. Tekirdağ'ın 16 km kuzeydoğusunda yer alan Balabanlı RES projesinin toplam kurulu gücü 50 MW olacak.

Yatırıma hazırlık kapsamında Eylül 2012 yılında gerçekleştirilen “Halkın Bilgilendirme Toplantısı” ile ulusal mevzuattan kaynaklanan gerekliliklerin ötesinde, daha zorlayıcı sürdürülebilirlik kriterleri getiren uluslararası bir kontrol mekanizmaları içeren “Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme” ve “Karbon Sertifikalandırma” süreçleri başlatıldı.

Balabanlı RES’in 17 Ekim 2012'de ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ve Baden- Württemberg Çevre ve Enerji Bakanı Sayın Franz Untersteller’in katılımı ile yatırım başlangıç töreni düzenlenmiş; 18 Eylül 2013 tarihinde yerel idarelerin temsilcilerinin de katılımıyla temel atma töreni gerçekleştirilen Balabanlı RES’in ilk fazı 4 Nisan 2014; ikinci fazı 17 Mayıs 2014 ve son fazı 11 Temmuz 2014 tarihinde devreye alındı.

ÇSED Süreci
Yatırım Başlangıç Haberi
Balabanlı Haberi
ISO Bülteni
Temel Atma Töreni Basın Bülteni
Copyright 2010© Tüm Hakları Saklıdır.